Weight of 9 packets of rice = 2.7Kg= 2700g
Weight of 1 packet of rice = 2700/9= 300g
Weight of 1 bowl of rice = 700g
Weight difference in 1 bowl and 1 packet of rice = 700-300= 400g
Let the radius be r meter.
Then as per given condition- 2πr= 880
Hence, r = 880/2π
= (880 x 7/44)m
r = 140m
Hence, Radius of outer circle = 140+22 = 162m
2626 bags of marbles can store in a store room. If each bag contains 49 marbles, then find the total number of marbles (Approximate value) stored in the store room if it is filled 80%?
Total no of bags can be store = 2626
Number of marbles in each bags = 49
Hence, total number of marbles can stored in the stored room = 2626 x 49
= 128674
80% 0f 128674 = 128674*0.80
= 102939.2
When Manan arrives in New Delhi, he has 8 shops to see, but he has time only to visit 6 of them. In how many different ways can he arrange his schedule in New Delhi?
Kapil pours 3L 549 mL of cold drink equally into 7 glasses. How much of cold is required to fill 11 glasses of same size?
OPtion
1) 6 L
2) 5.2 L
3) 6.4 L
4) 5.57 L
5) 5.45 L
6) 6.23 L
7) 5.69 L
8) 5.68 L
9) 6.87 L
10) None of the above
Solution
Total quantity of cold drink is = 3L 549 mL = 3.549 L
Quantity of cold drink in 1 glass is = 3.549/7 = 507 mL
So, quantity required to fill 11 glasses = 507 x 11 = 5577 mL = 5.57 L
Ms Pooja had 20.80 m of cotton piece. See cut 7 smaller pieces each of length 0.81 m from it. How many meters of cotton were left?
OPtion
1) 5.67 m
2) 16.15 m
3) 14.15 m
4) 15.50 m
5) 16.50 m
6) 14.50 m
7) 15.15 m
8) 16
9) 12.37
10) None of the above
Solution
Total length of cotton = 20.80 m
Length of 1 small piece of cotton = 0.81 m
Length of 7 small pieced of cotton = 7 x 0.81 = 5.67 m
Hence length of remaining cotton = 20.80 – 5.67 = 15.15 m
A Company wishes to simultaneously promote two of its 6 department heads out of 6 to assistant managers. In how many ways these promotions can take place?
Tickets numbered 1 to 37 are mixed up and then a ticket is drawn at random. What is the probability that the ticket drawn has a number which is a multiple of 4 or 10?