IBM
Company
Numerical Ability
Sequence and Series
What is the next number of the following sequence
1) 0.03, 0.0018, 0.00108, 0.00648, 0.3888,?
2) 1, 2, 2, 4, 8, 1, 8, 1/2, 4, 1, 4, 4,?
3) 2, 7, -35, 7, 12, -60, 5, 10, -50,?
4) 4, 11, 66, 74, 370, 379,?
5) 6, 18, 21, 8, 11, 33, 2, 6, 9, 5, 8, 24, 7, 21,?
6) 3, 4.5, 7, 4, 6, 8.5, 5, 7.5, ?
7)13, 24, 36, 23, 34, 56, 33, 44, 96, 43, 54,?
8) 40, 39, 37, 33, 26, 15,?
9)7.2, 2.2, 3.2, 16, 11, 12, 60, 55, 56,?
10) 8, 6, 22, 26, 54, 58, 86, 90, ?
11) 1, 3, 1, 2.5, 5, 1,, 4, 5, 4, 8, 7,?
12) 1, 3, 3, 2, 8, 10, 3, 4, 12, 4, 8,?
13) 3/2, -9/4, 9/4, 7/2, 49/4, 49/4, 4/3, 16/9, 16/9, 8/3, ?
14) 5, 16, 22, 68, 28, 87, 34, 106, 11, ?
15) 1, 1, 3, 2, 1, 5, 3, 4, 10, 4, 2, ?
16) 9/8, 4/3, 17/8, 10/3, 7/3, 42/8, 10/3, 29/4, 13/3, 7/2, 16/3,?
Read Solution (Total 30)
-
- 4) 4, 11, 66 ,74, 370, 379, x
4 + 7 = 11 ... 11 * 6 = 66
66 + 8 = 74 ... 74 * 5 = 370
370 + 9 = 379 ... 379 * 4 = 1516
Ans : 1516
5) (6, 18, 21), (8, 11, 33) (2, 6, 9) (5, 8, 24) (7, 21, x)
6 * 3 =18
18 + 3= 21
8 + 3 = 11
11 * 3= 33
2 * 3 = 6
6 + 3 = 9
5 + 3 = 8
8 * 3 = 24
7 * 3 = 21
21 + 3 = 24
Ans : 24
6) (3, 4.5, 7), (4, 6, 8.5), (5, 7.5, x)
subtract 3rd digit - 1st digit in each group
7 - 3 = 4
8.5 - 4 = 4.5
x - 5 should be 5
x - 5 = 5
x = 10
Ans : 10
7) (13, 24, 36), (23, 34, 56), (33, 44, 96), (43, 54, x)
56 - 36 =20
96 - 56 = 40
x - 96 should be 60
x - 96 = 60
x = 156
Ans : 156
9) (7.2, 2.2, 3.2), (16, 11, 12), (60, 55, 56), x
Multiple by "5" with 3rd number in each group, u ll get 1st number
3.2 * 5 = 16
12 * 5 = 60
56 * 5 = 280
Ans : 280
11) (1, 3, 1, 2.5), (5, 1, 4, 5), (4, 8, 7, x)
1 + 3 + 1 = 5 ---> 5/2 = 2.5
5 + 1 + 4 = 10--->10/2 = 5
4 + 8 + 7 =19---->19/2 = 9.5
Ans : 9.5
12) (1, 3, 3) ( 2, 8, 10) (3, 4, 12) (4, 8 ,x)
1 * 3 = 3
2 + 8 = 10
3 * 4 = 12
4 + 8 =12
Ans : 12
15) (1, 1, 3), (2, 1, 5), (3, 4, 10), (4, 2, x)
1 + 1 + (1) = 3
2 + 1 + (2) = 5
3 + 4 + (3) = 10
4 + 2 + (4) = 10
Ans : 10
- 10 years agoHelpfull: Yes(27) No(1)
- 6)10
(3,4.5,7)(4,6,8.5)(5,7.5,?)
3+(1.5)=4.5, 4.5+(2.5)=7
4+(2.0)=6, 6+(2.5)=8.5
5+(2.5)=7.5 7.5+(2.5)=10
- 10 years agoHelpfull: Yes(13) No(1)
- 8) Ans : -1
40, 39, 37, 33, 26, 15, x
40 - 39 = 1
39 - 37 = 2 [since 2 is previous difference + 1 (ie) 1 + 1 =2]
37 - 33 = 4 [2 + 2 = 4]
33 - 26 = 7 [4 + 3 = 7]
26 - 15 = 11 [7 + 4 = 11]
15 - x = 16 [11 + 5 = 16]
x = -1
10)
10) 118, 122
Divide the series like below
(8, 22, 54, 86, x) (6, 26, 58, 90,y)
1st group
8 * 3 - 2 = 22
8 * 7 - 2 = 54
8 * 11 - 2 =86
8 * 15 - 2 =118
2nd group
6 * 4 + 2 = 26
6 * 9 + 4 = 58
6 * 14 +6 = 90
6 * 19 +8 = 122
- 10 years agoHelpfull: Yes(12) No(0)
- 14) Ans : 38
(5, 16), (22, 68), (28, 87), (34, 106), (11, x)
5 * 3 + 1 =16
22 * 3 + 2 = 68
28 * 3 + 3 = 87
34 * 3 + 4 = 106
11 * 3 + 5 = 38
- 10 years agoHelpfull: Yes(12) No(1)
- 2. 1,2,2,4,8,1,8,1/2,4,1,4,4
1x2=2
2x2=4
4x2=8
8x1=8
8x1/2=4
4x1=4
4x4=16
answer is 16 - 10 years agoHelpfull: Yes(8) No(15)
- 16)the correct series is 9/8,4/3,17/8,10/3,7/3,42/8,10/3,49/4,13/3,7/2,16/3
9/8+1=17/8,4/3+2=10/3,
7/3+1=10/3,42/8+2=49/4,
13/3+1=16/3,7/2+2=11/2
- 10 years agoHelpfull: Yes(7) No(3)
- 1)233.28
0.03 * 0.06 = 0.0018
0.0018 * 0.6 = 0.00108
0.00108 * 6 = 0.00648
0.00648 * 60 = 0.3888
0.3888 * 600 = 233.28
3)10
2 + 5 = 7
7 * -5 = -35
-35 / (2-7) = 7
7 + 5 = 12
12 * -5 = -60
-60 / -12 = 5
5 + 5 = 10
10 * -5 = -50
-50 / (5-10) = 10
4)1516
4 + 7 = 11
11 * 6 = 66
66 + 8 = 74
74 * 5 = 370
370 + 9 = 379
379 * 4 = 1516
5)24
(6,18,21),(8,11,33),(2,6,9),(5,8,24),(7,21,..)
6 * 3 = 18
18 + 3 = 21
8 + 3 = 11
11 * 3 = 33
2 * 3 = 6
6 + 3 = 9
5 + 3 = 8
8 * 3 = 24
7 * 3 = 21
21 + 3 = 24
- 10 years agoHelpfull: Yes(2) No(5)
- 40,39,37,33,26,15
so diff b/w 40 d 39 is 1
diff b/w 39 d 37 is 2
diff b/w 37 d 33 is 4
diff b/w 33 d 26 is 7
diff b/w 26 d 15 is 11
so diff b/w 15 d next no is 16
ans:31 r -31
if u observe diff is 1 2 4 7 11 16
1+1=2
2+2=4
4+3=7
7+4=11
11+5=16 - 10 years agoHelpfull: Yes(2) No(0)
- 16)the correct series is 9/8,4/3,17/8,10/3,7/3,42/8,10/3,58/8,13/3,7/2,16/3
9/8+1=17/8,4/3+2=10/3,
7/3+1=10/3,42/8+2=58/8,
13/3+1=16/3,7/2+2=11/2 - 9 years agoHelpfull: Yes(2) No(0)
- 4) 4, 11, 66 ,74, 370, 379, x
4 + 7 = 11 ... 11 * 6 = 66
66 + 8 = 74 ... 74 * 5 = 370
370 + 9 = 379 ... 379 * 4 = 1516
Ans : 1516
5) (6, 18, 21), (8, 11, 33) (2, 6, 9) (5, 8, 24) (7, 21, x)
6 * 3 =18
18 + 3= 21
8 + 3 = 11
11 * 3= 33
2 * 3 = 6
6 + 3 = 9
5 + 3 = 8
8 * 3 = 24
7 * 3 = 21
21 + 3 = 24
Ans : 24
6) (3, 4.5, 7), (4, 6, 8.5), (5, 7.5, x)
subtract 3rd digit - 1st digit in each group
7 - 3 = 4
8.5 - 4 = 4.5
x - 5 should be 5
x - 5 = 5
x = 10
Ans : 10
15) (1, 1, 3), (2, 1, 5), (3, 4, 10), (4, 2, x)
1 + 1 + (1) = 3
2 + 1 + (2) = 5
3 + 4 + (3) = 10
4 + 2 + (4) = 10
Ans : 10
- 10 years agoHelpfull: Yes(1) No(1)
- 13) 8/3 =>8*8/3*3 = 64/9
every new fraction has square of previous fraction - 10 years agoHelpfull: Yes(1) No(1)
- 6> 3, 4.5,7,4,6,8.5,5,7.5,?
sol: (3,4.5,7),(4,6,8.5),(5,7.5,?)
3+1.5=4.5
4.5+2.5=7
i.e.
(last term - first term) + 0.5 = middle term
u can check for other series also
now for the last series i.e.
last term = x
first term = 5
middle term = 7.5
=> x - 5 + 0.5 = 7.5
=> x - 5.5 = 7.5
=> x = 7.5 + 5.5
=> x=13 - 9 years agoHelpfull: Yes(1) No(1)
- 3) answer 10
2,7,-35,7,12,-60,5,10,-50,?
now,remove 2 numbers
2 7 5 ?
now
2+5=7(which is next number)
7-2=5(which is next number)
5+5=10 answer
means add 5 sub 2 alternative - 9 years agoHelpfull: Yes(1) No(1)
- 7) (13, 24, 36), (23, 34, 56), (33, 44, 96), (43, 54, x)
56 - 36 =20
96 - 56 = 40
x - 96 should be 60
x - 96 = 60
x = 156
Ans : 156
9) (7.2, 2.2, 3.2), (16, 11, 12), (60, 55, 56), x
Multiple by "5" with 3rd number in each group, u ll get 1st number
3.2 * 5 = 16
12 * 5 = 60
56 * 5 = 280
Ans : 280
11) (1, 3, 1, 2.5), (5, 1, 4, 5), (4, 8, 7, x)
1 + 3 + 1 = 5 ---> 5/2 = 2.5
5 + 1 + 4 = 10--->10/2 = 5
4 + 8 + 7 =19---->19/2 = 9.5
Ans : 9.5
- 10 years agoHelpfull: Yes(0) No(0)
- plz give the answer for q.no 10,14,16
- 10 years agoHelpfull: Yes(0) No(0)
- 14) 5 16 22 68 28 87 34 106 11 ?
5 *3=15 +1=16
22*3=66 +2=68
28*3=84 +3=87
34*3=102+4=106
11*3=44 +5=49 - 10 years agoHelpfull: Yes(0) No(11)
- thanks for uploaded the answer..............
- 10 years agoHelpfull: Yes(0) No(3)
- 1.0.03*6=0.0018
0.0018*6=0.00108
0.00108*6=0.00648
0.00648*6=0.3888
0.3888*6=0.23328
- 10 years agoHelpfull: Yes(0) No(7)
- 10)ans: 118
24+30=54,56+30=86,88+30=118 - 10 years agoHelpfull: Yes(0) No(2)
- 7.ans 156
(13,24,36)(23,34,56)(33,44,96)(43,54,...)
every 1st num of bracket increses by 10 i.e 13+10=23..23+10=33 and so on
,, 2nd ,,,,,,,,,,,,,,,,,10 i.e 24+10=34..34+10=44
every 3rd ,,,,,,,,,,,,,by 20i.e 36+20=56..56+40=96..96+60=156 - 10 years agoHelpfull: Yes(0) No(0)
- 14) 5 16 22 68 28 87 34 106 11 ?
5 *3=15 +1=16
22*3=66 +2=68
28*3=84 +3=87
34*3=102+4=106
11*3=33 +5=38
- 10 years agoHelpfull: Yes(0) No(0)
- 3/2, -9/4, 9/4, 7/2, 49/4, 49/4, 4/3, 16/9, 16/9, 8/3, ?
- 10 years agoHelpfull: Yes(0) No(1)
- 14) 5 16 22 68 28 87 34 106 11 ?
5 *3=15 +1=16
22*3=66 +2=68
28*3=84 +3=87
34*3=102+4=106
11*3=33 +5=38 - 9 years agoHelpfull: Yes(0) No(0)
- 10). (8,22,54,86)
(6,26,58,90)..here
8-22=14,22-54=32,54-86=32;
6-26=20,26-58=32,58-90=32;
4-30=26..
ans is (4,30,62,94) - 9 years agoHelpfull: Yes(0) No(1)
- 6.(3,4.5,7),(4,6,8.5),(5,7.5,?)
3+3/2=4.5
4.5+2.5=7
4+4/2=6
6+2.5=8.5
5+5/2=7.5
7.5+2.5=10
ans:10 - 9 years agoHelpfull: Yes(0) No(0)
- 6. (3,4.5,7),(4,6,8.5),(5,7.5.x)
then,7-4.5=2.5
8.5-6=2.5 because last two difference are same.
x-7.5=2.5
hence x=2.5+7.5=10 - 9 years agoHelpfull: Yes(0) No(0)
- 8) 40, 39, 37, 33, 26, 15,?
difference b/w two consequtive is 1 2 4 7 11
difference in result is 1 2 3 4
sooo 11+5 is 16
next num is 15-16 is -1 - 9 years agoHelpfull: Yes(0) No(0)
- 6) (3,4.5,7)
(4,6,8.5)
(5,7.5,?)
3+1=4 ,4+1=5
4.5+1.5=6,6+1.5=7.5, (compare the series vertically)
7+1.5=8.5,8.5+1.5=10 - 9 years agoHelpfull: Yes(0) No(1)
- 3) 2, 7, -35, 7, 12, -60, 5, 10, -50, x
7-2= 5
-35/7= -5
12-7= 5
-60/12= -5
10-5= 5
-50/10= -5
Ans= 10 - 7 years agoHelpfull: Yes(0) No(1)
- 1)0.03, 0.0018, 0.00108, 0.00648, 0.3888,?
solve:- 0.03*0.06=0.0018
0.0018*0.6=0.00108
0.00108*6=0.00648
0.00648*60=0.3888
0.3888*600=233.28
so, ans is= 233.28 - 7 years agoHelpfull: Yes(0) No(0)
IBM Other Question
What is the next number of the following sequence
1, 1/2, 3/2, 2, 5, 1/3, 16/3, 15, 12, 1/4, 49/4,.......
An engineering staff consist of 14 persons of whom 25% are mathematicians, to obtain a team consisting of 10/12 mathematicians. How many more mathematicians should be hired