Follow Quotesrain
  • Result
  • Today's Puzzle
    • Previous Puzzles
    • Prize & Rules
  • Discussion Board
    • Suggestion Board
    • Trending Articles
  • Maths Tricks
  • Placement Papers
    • Placement Questions
    • Interview Experience
    • Placed user Comment
    • Group Discussion
  • English APP
  • login
  • Result
  • Today's Puzzle
    • Previous Puzzles
    • Prize & Rules
  • Discussion Board
    • Suggestion Board
    • Trending Articles
  • Maths Tricks
  • Placement Papers
    • Placement Questions
    • Interview Experience
    • Placed user Comment
    • Group Discussion
  • Walkins
    • Corporate Job Exam
    • Government Job Exam
    • Entrance Exam
  • Training
    • Internship

M4maths Previous Puzzles

16 Sep 2022 Average

Shubhendu was asked to find the average of first 'n' natural numbers. By mistake, he added a number twice but he didn’t noticed it. As a result, he obtained a wrong average of 31.3. Find the number he added twice?

OPtion

1) 52
2) 36
3) 42
4) 54
5) 45
6) 48
7) 62
8) 49
9) 47
10) None of these
Solution
Sum of first 'n' natural numbers = n(n+1)/2
.'. Their average = [n(n+1)/2]/n = (n+1)/2
Given, average is 31.3 including one number twice.
As we know average lies some way at middle of sum of first 'n' natural numbers.
So check for the average of first 60 numbers = (60+1)/2 = 30.5
Given, average 31.3 is 0.8 more than the average of first 60 number including one number twice.
So, number repeated twice = 0.8x60 = 48
Correct Option 6)
Correct Option: 6 Best Solution (1)
G.S.Kantharao   6 Months AGO
Here new mean =31.3
Average of n naturals=n(n+1)/2n=(n+1)/2
So it might be 30.5 or 31
If it is 31 then n+1/2=31=n=61
So the diff average =0.3
Sum is 0.3*61=18.3 is not a natural number.
So consider 30.5
Now n+1/2=30.5=>n=60
So difference=0.8
Sum =0.8*60=48
So 48 is added twice.
My option is 6 👈
Like? Yes | No   
Advertisement

15 Sep 2022 Percentage

If decrease of x% in 240 and increase of x% in 180 gives the same results, then x% of 350 is less than (x+15)% of 280 by ___

OPtion

1) 58.53%
2) 26.24%
3) 39.02%
4) 28.05%
5) 78.05%
6) 39.36%
7) 19.51%
8) 32%
9) 64%
10) None of these
Solution
240*(100-x)/100 = 180*(100+x)/100
4*(100-x) = 3*(100+x)
x=100/7
Now x% of 350 = [(100/7)/100]*350 = 50
And (x+15)% of 280 = [((100/7)+15)/100]*280 = 82
Required percentage = [(82-50)/82]*100 = 39.02%
Correct Option 3)
Correct Option: 3 Best Solution (1)
G.S.Kantharao   6 Months AGO
240(100-x)/100=180(100+x)/100=>
24000-240x=18000+180x
420x=6000=>x=100/7
x%of 350=100*350/700=50
(x+15)% of 280=205*280/700=82
It is 32 less
So %=32/82*100=1600/41=39.02
My option is 3👈
Like? Yes | No   

14 Sep 2022 Arithmetic

Due to continuous rise in the prices of petrol, Mr. Rohan decided to convert his existing scooter into EV by fitting a compatible kit which costs Rs. 58,500. Present petrol price is Rs. 110 per liter and mileage of existing scooter is 40 km/liter and if converted to EV, it cost Rs. 15 per charge and scooter can run 100 km per charge. If it is presumed that existing petrol, charging costs and mileage remains same over the period, then how much minimum kilometer must Mr. Rohan drive, so that his EV conversion cost gets recovered ?

OPtion

1) 23000
2) 21500
3) 20000
4) 20500
5) 22500
6) 21000
7) 23500
8) 19500
9) 22000
10) None of these
Solution
Cost/km of a petrol vehicle = 110/40 = 11/4 Rs.
Cost/km for an EV = 15/100 = 3/20 Rs.
Cost saved per km by using EV = (11/4) - (3/20) = 13/5 Rs.
⇒ For saving of Rs.13/5, travelling distance is 1 km, so to save Rs. 58500, distance to be travelled = 58500/(13/5) = 22500 km.
Correct Option 5)
Correct Option: 5 Best Solution (1)
G.S.Kantharao   6 Months AGO
Cost of petrol per =₹110
Milage per litre=40Km.
EV cost per charge=₹15
Milage per Charge=100Km
For 40 Km drive EV charge=₹6
Benefit =₹110-₹6=₹104
Saving ₹104 for 40Km
So minimum drive
=₹58500*40/104=22500Km
My option is 5👈
Like? Yes | No   

13 Sep 2022 Sequence & Series

Find next number of the following series.
5, 7, 13, 39, 177, ?

OPtion

1) 3199
2) 2047
3) 1399
4) 1039
5) 1216
6) 1047
7) 2039
8) 913
9) 862
10) None of these
Solution
Series is formed by sequential multiplication by 2, 3, 4, 5, ... and subtraction of 3, 8, 13, 18, ....
5 x 2 - 3 = 7
7 x 3 - 8 = 13
13 x 4 - 13 = 39
39 x 5 - 18 = 177
177 x 6 - 23 = 1039
Correct Option 4)
Correct Option: 4 Best Solution (1)
G.S.Kantharao   6 Months AGO
Pattern is like this
5*2-3=7
7*3-8=13
13*4-13=39
39*5-18=177
177*6-23=1039
My option is 4👈
Like? Yes (2) | No   

12 Sep 2022 Number System

When a two-digit number is multiplied by sum of its digits, the product is 715 but when the reverse of a two-digit number is multiplied by sum of its digits the product obtained is 99 less, The sum of the digits of a number is

OPtion

1) 7
2) 8
3) 6
4) 9
5) 12
6) 15
7) 11
8) 10
9) 13
10) None of these
Solution
Let the two-digit number be (10x+y), then (10x+y)*(x+y)=715 ⇒ 10x² + y² +11xy = 715 ---(i)
And (10y+x)*(x+y)=(715-99) ⇒ x² + 10y² + 11xy = 616 --- (ii)
Subtracting eqn (ii) from (i), we get x² - y² = 11
⇒ (x+y) (x-y) = 11
As 11 is prime, only product 11*1 = 11 is possible
.'. (6+5) (6-5) = 11, so x=6, y=5
Hence, the number is 65 and sum of the digits=11

Alternate Method:
If x and y are the digits of a number, then (10x+y)*(x+y)=715 and (10y+x)*(x+y)=616
As we know (x+y) is common factor in both the equations.
Only 11 is the common factor.
Therefore sum (x+y)=11
Correct Option 7)
Correct Option: 7 Best Solution (2)
G.S.Kantharao   6 Months AGO
H.C.F of 715,616=11
Hence my option is 7👈
Like? Yes | No   
RAMADURAI NATESAN   6 Months AGO
Let A and B be the digits . It is given that:
(A + B ) ( 10A + B) =715 and (A + B ) ( 10B + A ) =616.Thus,
(10A+B)/(10B+A)=717/616 = 65/56. Solving, A /B = 6/5.
Being digits of a 2 digit No.only possibility is A=6,B=5.
A+B= 11
Like? Yes | No   

09 Sep 2022 Profit & Loss

Company Writewell produces quality ball pens. If on average 4% of the produced pens are always defective so are rejected before packing. Company promises to deliver 8400 pens to its wholesaler at Rs. 8 each. It estimates the overall profit on all the manufactured pens to be 25%. What is the manufacturing cost of each pen?

OPtion

1) Rs. 6.40
2) Rs. 7.07
3) Rs. 6.84
4) Rs. 5.63
5) Rs. 6.14
6) Rs. 5.98
7) Rs. 7.14
8) Rs. 6.70
9) Rs. 7.84
10) None of these
Solution
As 4% pens are defective,so company is able to deliver only 96% of manufactured pens, hence to deliver 8400 pens company has to to produce 8400*(100/96) = 8750 pens
Total income by selling 8400 pens @ Rs. 8 pen pen = 8400 x 8 = 67200
As income 67200 is 125% of the manufacturing cost of total 8750 pens .'. cost of 8750 pens = 67200 x 100/125 = 53760
Therefore, cost of each pen = 53760/8750 = 6.144
Correct Option 5)
Correct Option: 5 Best Solution (2)
G.S.Kantharao   6 Months AGO
Damage are 4%
Supplied =8400=96% of Production.
Total Production =8400*100/96=8750
S.P of 8400=8400*8=₹67200
Profit on overall=25%
Manufacturer cost =67200*100/125=₹53760
Cost of each pen =53760/8750=₹6.14
My option is 5👈
Like? Yes (3) | No (1)  
RAMADURAI NATESAN   6 Months AGO
Defective = 4%. Good= 96%. Sale proceed = 8400*8 = 67200
Total pens =8400/0.96 = 8750. 1.25c = 67200 .c= 53760.
cost per pen = 53760/8750 = 6.14
Like? Yes | No   

08 Sep 2022 Ratio and Proportion

The Income of Arjun is 2/3 of Rajan's income and the expenditure of Arjun is 3/4 of Rajan's expenditure. If 1/3 of the income of Rajan is equal to the expenditure of Arjun, then the ratio of the savings of Arjun to that of Rajan is

OPtion

1) 5:3
2) 9:4
3) 2:3
4) 2:5
5) 3:5
6) 7:2
7) 4:5
8) 1:4
9) 2:7
10) None of these
Solution
Let Rajan's income=x, then Arjun's income=(2/3)*x
Let expenditure of Rajan=y, then Arjun's expenditure=(3/4)*y
Given, 1/3 of the income of Rajan is equal to the expenditure of Arjun ⇒ (1/3)*x = (3/4)*y
.'. x/y = 9/4 or y = (4/9)*x
Ratio of savings of Arjun & Rajan = [(2/3)*x - (3/4)*y] : [x - y]
= [(2/3)*x - (3/4)*(4/9)*x] : [x - (4/9)*x]
= 3 : 5
Correct Option 5)
Correct Option: 5 Best Solution (1)
G.S.Kantharao   6 Months AGO
Let Arjun & Rajan's Incomes are =x,y
x=2y/3
Expenditure of Arjun=y/3
Expenditure of Rajan = (y/3)*(4/3)=4y/9
Savings of Arjun and Rajan are
=(2y/3)-y/3),(y-4y/9)=y/3:5y/9=3:5
My option is 5👈
Like? Yes (1) | No   

07 Sep 2022 Profit & Loss

When an article is sold for Rs. 2080, a shopkeeper suffers as much loss as he would have gained by selling it at a profit of 20%. If he sells the same article for Rs. 2470, his profit or loss percentage is

OPtion

1) 5% Gain
2) 8.84% Loss
3) 2.5% Gain
4) 1.2% Loss
5) 1.15% Loss
6) 5% Loss
7) 2.7% Gain
8) 2.5% Loss
9) 4% Gain
10) None of these
Solution
Let the cost be Rs x, then (x - 2080) = (120/100)*x - x
x - 2080 = 0.2x
0.8x = 2080
x = 2600
Loss when SP is 2470 = 2600 - 2470 =Rs. 130
% Loss = (130/2600)*100 = 5%
Correct Option 6)
Correct Option: 6 Best Solution (2)
G.S.Kantharao   6 Months AGO
S.P=₹2080
Loss%=20%
C.P=2080*100/80=₹2600
S.P=₹2470
Loss =₹13000/2600=5%
My option is 6👈
Like? Yes (2) | No   
RAMADURAI NATESAN   6 Months AGO
let cost = c. giv en : c 2080 = 0.2c. c = 2600.
s.p. = 2470 . loss = 130 . loss% = 5
Like? Yes | No   

06 Sep 2022 Mensuration

A boy started from one corner of a rectangular park and walks along the adjacent sides to reach opposite corner. If he had walked through a shortest distance diagonally, he could have saved the distance equal to five-sixth of the shortest side a park, then the ratio of a longest side to the shortest side is:

OPtion

1) 28:9
2) 42:15
3) 35:12
4) 19:8
5) 36:11
6) 16:7
7) 10:3
8) 7:2
9) 9:4
10) None of these
Solution
Let the length=x and breadth=y of a rectangular park.
Distance covered, when boy walked along the adjacent sides = (x+y)
Distance along diagonal=√(x² + y²)
According to given condition: (x+y) - √(x² + y²) = (5/6)*y
(6x+y)/6 = √(x² + y²)
Squaring on both sides, (36x² + y² + 12xy)/36 = x² + y²
12xy = 35y²
x/y = 35/12
Correct Option 3)
Correct Option: 3 Best Solution (2)
G.S.Kantharao   6 Months AGO
Let l and b are the sides
(l+b)-√(l^2+b^2)=5b/6
6(l+b)-5b=6(√l^2+b^2)
(6l+b)^2=36(l^2+b^2)
36l^2+b^2-12lb=36l^2+36b^2
35b^2-12lb=0
35b=12l
l/b=35/12
l:b=35:12
My option is 3👈
Like? Yes (2) | No   
AAKASH RAWAT   6 Months AGO
(l+b)-x=(5/6)b
x+b=(1/6)b
S.B.S
x^2 = (1/6)b^2
applying Pythagoras theoram
and comparing
by
x^2 = l^2 + b^2
l/b = 35× 3 / 36
l/b = 35/ 12
Like? Yes | No   

05 Sep 2022 Arithmetic

On the first day of Ganesh Chaturthi, ladoos and modakas are offered to Lord Ganesha as prasad in the ratio 5:3 respectively which is then mixed and distributed in such a way that each visiting devotee get one count of prasad. If devotees increases daily with a constant number and on last day there are 112 devotees. If prasad last for exactly ten days of festival. Which of the following can be the number of devotees visited on the first day ?

OPtion

1) 76
2) 22
3) 49
4) 20
5) 36
6) 31
7) 58
8) 40
9) 13
10) None of these
Solution
Given, devotees increases constantly on daily basis, which forms an A.P. If number of devotees on 1st day=a, increase per day=d and number of days n=10
Then, number of devotees on last day=a+(n-1)d ⇒ 112=a+9d
Now calculate values of 'a' for different values of 'd'
When (d=1,a=103) (d=2,a=94) (d=3,a=85) (d=4,a=76) (d=5,a=67) (d=6,a=58) (d=7,a=49) (d=8,a=40) (d=9,a=31) (d=10,a=22) (d=11,a=13) (d=12,a=4)
Let total Ladoos=5x and Modakas=3x, then total count of prasad=8x, which last for 10 days.
We know, sum of an A.P. is given by Sn = (n/2)[2a + (n-1)d]
As the total count of prasad is 8x, therefore the sum of an AP should be multiple of 8.
When d=1,a=103, Sum=1075
d=2, a=94 Sum=1030
d=3, a=85 Sum=985
d=4, a=76 Sum=940
d=5, a=67 Sum=895
d=6, a=58 Sum=850
d=7, a=49 Sum=805
d=8, a=40 Sum=760
d=9, a=31 Sum=715
d=10, a=22 Sum=670
d=11, a=13 Sum=625
d=12, a=4 Sum=580
From above, the only sum which is multiple of 8 is 760, hence count of devotees on first day can be 40.
Correct Option 8)
Correct Option: 8 Best Solution (0)
Page: 349
FirstPrev123456789NextLast
  • Login
  • Register

Resend

Sponsored Links

Advertisements

Challenger of the Day

no image
Dimple
India
Punjab
Time: 00:01:33
Points
19

Maths Quotes

Mathematics is made of 50 percent formulas, 50 percent proofs, and 50 percent imagination.

Unknown

There is something I don't understand about algebra: It has been around for thousands of years, yet no one has ever found out what the value of "x" or "y" really is.

Richard van der Merwe

Placed User Comments

M4Math helped me a lot.

Vipul Chavan 2 years ago

Thanks m4 maths for helping to get placed in several companies.
I must recommend this website for placement preparations.

yash mittal 3 years ago
  • 2475K+Registerd user
  • 1733K+Engineers
  • 742K+MBA Asprirant
  • 3K+Enginnering College
  • 250+Company Exam
  • 150K+Interview Questions
  • Site Links
  • Home
  • Result
  • Today's Puzzle
  • Discussion Board
  • Maths Tricks
  • Advertise with us
  • Contact Us
  • Useful Info
  • Maths Quotes
  • Previous Puzzles
  • Prize
  • Privacy Policy
  • Disclaimer and Copyright
  • Terms and Conditions
  • Sitemap
  • Placement papers
  • TCS Placement Paper
  • HCL Placement Paper
  • INFOSYS Placement Paper
  • IBM Placement Paper
  • SYNTEL Placement Paper
  • TECHNICAL Interview
  • HR Interview
All rights are reserved to @m4maths.com